2020 SCM Agenda

AZLP STATE CONVENTION
SEA OF GLASS CENTER FOR THE ARTS
332 E. 7TH STREET
TUCSON, AZ 85705

JANUARY 25, 2020 AGENDA

8 – 9 am                         Registration

9 – 10:15am                   Welcome
                                       Acknowledgements
                                       Business meeting
                                       Credentials Report
                                       Announcements
                                       Agenda Modifications
                                       Adoption of Agenda
                                       Secretary Report/Minutes 
                                       Treasurer’s Report/Financial Report
                                       Committee Reports
                                       Petition of Certiorari Update – Michael Kielsky
                                       County Reports
                                       Chairman’s Report
                                       LNC Region 1 Report – Richard Longstreth
                                       Motions and Resolutions

10:15 – 10:30 am            Break

10:30 am – Noon            Speakers: 

                                               Dr. Kyle Varner – Libertarian Solutions to Healthcare
                                               Zach Foster - Immigration and the South American Libertarian Movement
                                               Marc Victor – Libertarian Professionalism: 7 Suggestions for being a more effective Libertarian

Noon – 12:30 pm            Lunch – Pickup from Table

12:30 – 1:45 pm              Presidential Candidate Forum

1:45 – 2:00 pm                Break

2:00 – 3:15 pm                Presidential Candidate Forum

3:15 – 3:30 pm                Break

3:30 -  5:00 pm               Delegate Selection

5:00 – 5:30 pm               Concluding Remarks, Good of the Order

5:30 pm                           Adjourn

6 PM   Gathering at Irene’s Doughnuts, 340 N. 4th Avenue, Tucson, AZ  85705
           Meet and Visit with the Presidential Candidates

 

** Table availability is closed due to space limitations.

 

 

Candidates Lists

Presidential Candidates:

  • Max Abramson

  • Ken Armstrong

  • Daniel Behrman

  • Keenan Dunham

  • Jacob Hornberger

  • Jo Jorgensen

  • Adam Kokesh

  • Vermin Supreme

Delegate Candidates:

  • Ruth E. Bennett
  • Keith Gallardo-Blaksley
  • Norman Burden
  • Aaron Butler
  • Judge John A Buttrick (Ret.)
  • Jake Campbell
  • Jim Cantrell
  • Susan Cvach
  • Alex Flores
  • Martha de Forest
  • Emily Goldberg
  • Jenn Gray
  • Ernest Hancock
  • David Howman
  • Michael Kielsky
  • Ross Levatter
  • John Lookabaugh
  • Kevin McCormick
  • Elizabeth Nolan
  • Shawn Michael Patti
  • John J Rojas
  • Kim Ruff
  • Mike Shipley
  • Virginia Stanek
  • David Stone
  • Thomas Tanner
  • Scott Ullery
  • William W. Yeniscavich
  • NOTA (None of the Above)

** Please note. This is a Preliminary List for the Ballot

.


Be the first to comment

Please check your e-mail for a link to activate your account.